Rybízoangrešt 'Josta' keřový

Kód: 36750
193 Kč 172,32 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Rybízoangrešt 'Josta' je zajímavou a jedinečnou beztrnnou odrůdou, která vznikla křížením černého rybízu a angreštu. V dospělosti tvoří 'Josta' mohutný keř, je tedy dobré ponechat mu na zahradě dostatek místa. Pravidelně plodí, ačkoliv později, než je u tradičního bobulového ovoce zvykem. Doba zrání nastává koncem července a ani po dozrání plody neopadávají. Protože je částečně cizosprašná, doporučuje se vysazovat alespoň dva keře blízko sebe. Květy jsou drobné, červenavé a přitahují včely a čmeláky, takže snadno dochází k opylování.

Plody jsou velké černofialové bobule, které se spíše podobají rybízu, jejich chuť je ale bližší angreštu, protože není tak kyselá, ale má nakyslé aroma charakteristické pro rybíz. Nejlepší je jíst plody přímo z keřů, jsou bohaté na vitamín C, A, minerální soli a organické kyseliny. Jsou skvělé i na další zpracování do džemů, marmelád, různých šťáv, vína nebo rovnou s nimi do koláče. Listy se tvarem podobají listům černého rybízu.

Výhonky mohou za jeden rok dorůst i délky jednoho metru. 'Josta' plodí nejen na starších výhoncích, ale dokonce už i na jednoletých. Pravidelné prosvětlování a zkracování příliš přerostlých větví je tedy nezbytné, aby rostlina byla silná a bylo dosaženo bohaté úrody.

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kříženci rybízu a angreštu se dobře daří ve středně těžké, propustné, humusové půdě bohaté na živiny. Ke zdárnému růstu potřebuje slunečné místo a vlhké podloží. Řez provádíme časně zjara zkrácením jednotlivých výhonů. Zkracujeme na 2 - 3 pupeny pro vytvoření silných letorostů. V prvních letech pěstování je cílem řezu vyvinout bohatě plodící a zdravý keř. Jeho životnost je delší než 20 let. 

Stejně jako černý rybíz je také 'Josta' poměrně odolná proti chorobám a škůdcům. Jedině mšice bývají pro 'Jostu' obtíží, proto nezapomeňte na včasný postřik ještě před nasazením na plody.

Keř nebo stromek můžete stejně jako ostatní bobuloviny sázet na jaře nebo na podzim, i když podzim bývá příznivější, protože sazenice přes zimu zakoření a na jaře již bujně rostou a začnou plodit. Rozmnožovat ji můžete dřevitými řízky, které odeberete na konci léta a volně zasadíte do půdy. Tak spolehlivě zakoření již během několika týdnů. Ideální je hlinitopísčitá lehčí půda, kde se keři dobře daří. Pravidelná zálivka a hnojení rovněž přispívají k bohaté a zdravé úrodě.

Velikost 40 cm

Specifikace RK2

Doplňkové parametry

Kategorie: Ovocné keře
Hmotnost: 5 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: