Lavandula angustifolia - Levandule lékařská/úzkolistá

Kód: 24323/P14 24323/P18 Zvolte variantu
99 Kč 289 Kč od 99 Kč 88,39 Kč bez DPH 258,04 Kč bez DPH od 88,39 Kč bez DPH
Vyprodáno Vyprodáno Zvolte variantu
Varianta

Lavandula angustifolia, česky levandule úzkolistá, je trvalka rozšířená hlavně v teplejších oblastech jižní části Evropy. Roste tam na slunných svazích a stráních. Řadí se do čeledi Lamiaceae – hluchavkovité.

Levandule úzkolistá je nízký polokeř dorůstající do výšky asi 30-40 cm. Kvete nejdříve ze všech levandulí od června fialovými květy se zvonkovitým kalichem na vrcholech vystouplých až přímých květních stonků. Listy má sedavé, čárkovité, šedo-zelené barvy.

Je to dekorativní trvalka vhodná do trvalkových záhonů. Používá se i ve farmaceutickém průmyslu a v parfumérii. Sbírá se před úplným rozkvitnutím, květ se suší nebo se zpracovává na olej. Je jediná, která se používá jako čaj, má léčivé účinky. Příjemně voní, má uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Nejsou náročné na půdní typ, i když přednost dávají mírně vápenité zemi. Každopádně zem musí být dobře propustná, spíše sušší, levandule nesnáší mokro na kořenech. Po odkvětu je možné ostříhat odkvetlé stvoly a upravit tak vzhled rostliny. Často se květy stříhají ještě v létě na sušení (zavěsit do vzdušné místnosti hlavičkami dolů). Aby rostlina brzy nezestárla tím, že zdřevnatí spodní větve a nové výhony se budou válet po zemi, každé jaro rostlinu sestříhněte na 10-15 cm loňských větví. Bude hustší a pokvete bohatěji. Plně mrazuvzdorná do cca -27°C, ale ve vyšších polohách je dobré ji na zimu přikrýt.

Velikost: P14 - P18

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: