Chaenomeles speciosa 'Nivalis' (Kdoulovec lahvicovitý)

Kód: 36561
213 Kč 190,18 Kč bez DPH
Skladem (1 ks)

Okrasné kdoulovce jsou většinou nevelké a bez jakéhokoli zásahu spíše neučesané keře s malými, protáhle obvejčitými, sytě zelenými a lesklými listy, které opadávají velice pozdě. Větvičky mají 2-3 cm dlouhé pichlavé trny.

'Nivalis' je bíle kvetoucí odrůda kdoulovce, jejíž květy vypadají tak trochu jako květy třešňové. Protože kvete časně, možná nejdříve ze všech odrůd druhu speciosa – v mírné zimě již od konce února, první vlna kvetení nastává ještě před listy a celý keř vypadá jako čerstvě zasněžený. Přesto se zanedlouho rozbalí jasně zelené lístky, které rostlinu probarví ještě úžasněji. Kvetení trvá 6 až 8 týdnů. Po odkvětu se tvoří roztomile neforemné ale velmi aromatické, zelenožluté plody, spíše na starším dřevě uvnitř keře. Dozrávají v říjnu. Bez řezu dorůstá rostlina do výšky a šířky 1,5-2 m.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kdoulovce porostou v téměř jakékoli půdě, ale nesnáší silně vápenitou (zásaditou) zem, stanoviště slunná až polostinná. Dopřejte jim rovnoměrné vlhko, a jakmile zakoření, zalévat nemusíte. Mrazuvzdorný do min. -29°C. Lze pěstovat ve venkovních nádobách.

Kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa) nese květy pouze na výhoncích starších dva a více let. Neměl by proto být řezán příliš intenzivně. Na jaře se vyplatí provádět sanitární ošetření, eliminující poškozené, slabé nebo nemocné větve. Nic víc není třeba.

Plody se používají k dochucení různých pokrmů z jablek a hrušek, kde zvýrazní jejich chuť a vůni. Samostatně se z nich vyrábějí džemy, kompoty a tepelně zpracovávané dezerty, protože v našich středoevropských podmínkách nejsou vhodné pro přímou konzumaci. Jsou tuhé a je nutné je tepelně zpracovat, aby změkly a naplno se rozvinulo jejich aroma. Mají vysoký obsah draslíku, množství cukrů je rovnocenné s jablky a nezanedbatelný je i jejich vysoký obsah vitamínu C.

Velikost 20-30 cm

Specifikace K2,5L

Doplňkové parametry

Kategorie: Listnaté keře
Hmotnost: 3 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: