Camellia japonica 'William Bartlett' (Kamélie japonská)

Kód: 37771
379 Kč 329,57 Kč bez DPH
Skladem (3 ks)

Kamélie japonská 'William Bartlett' je stálezelený, bohatě kvetoucí keř s lesklými tmavozelenými listy a jedinečnými růžovými květy. Květy se na rostlině vytvářejí již od února až do dubna, mají světle růžovou barvu s výraznými růžovočervenými pásy. Roste do výšky přibližně 3 m. Lesklé zelené listy během zimy neopadávají.

Kromě ohromující dekorativní hodnoty nádherných květů různých barev a lesklých, pevných, stálezelených kožovitých listů, jsou kamélie rovněž využitelné v mnoha směrech. Z mladých listů a z květů se dělá čaj, ze semen se lisuje kvalitní olej a květy se využívají jako zelenina, nebo jako jedlá dekorace k asijským pokrmům.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kamélie je spíše chladnomilná, proto rostlinu umisťujeme na světlá polostinná stanoviště (třeba pod stromy), kde bude chráněná před přímým sluncem a větrem. Půda by měla mít mírně kyselé pH, měla by být spíše vlhčí, dobře odvodněná (drenáž), s vyšším podílem živin. Pro výsadbu lze použít substrát pro azalky a rododendrony. Je vhodné rostlinu zamulčovat. Řez snáší dobře, provádíme ho ihned po odkvětu. V průběhu kvetení nezapomínáme pravidelně hnojit.

V našich končinách jsme spíše zvyklí pěstovat kamélie v nádobě a zimovat ve studené světlé místnosti s teplotou okolo 10°C.

Kamélie je, možná až překvapivě, poměrně mrazuodolná rostlina. Většina odrůd snáší pokles teplot na -15°C bez jakéhokoliv poškození listů a na -18°C s poškozením jen jednotlivých listů nebo pupenů. Složitější je to s poupaty, neboť rostlina je zakládá na podzim a dle své růstové fáze snáší květní pupeny teploty od -8°C do -16°C. I po silných mrazech však rostlina na jaře vytvoří často nová poupata, i když v menší míře anebo se dovyvinou ty nejméně vyvinuté, které mrazy přečkaly. Mnohem nebezpečnější, než mráz, je pro kamélie zimní slunce! Rostliny tedy vysazujeme zásadně do míst, kam v zimě, a to nejlépe až do konce března, vůbec nesvítí slunce (např. místo zastíněné z jihu budovou), přičemž od dubna do podzimu je "mírné" slunce ve formě polostínu žádoucí. Rostliny, na které svítí slunce, jsou poškozovány již při teplotách pod -6°C.

Pokud byste však rádi pěstovali kamélie přímo ve volné půdě v oblastech, kde teploty v zimě klesají pravidelně pod -18°C, bez zimní ochrany to dlouhodobě nepůjde.

 __________________________________________________

Zkušenost Experimentálního botanického a exotického zahradnictví Tropik v Mrchojedech (citujeme):

  "Po zimě 2020/2021 musíme konstatovat 'pozitivní šok' z toho, jak skvěle tuto zimu zvládly VEŠKERÉ kamélie, které jsme tuto zimu měli!! Teplota byla -17,9°C a kamélie jsme nijak nevyhřívali a ani nekryli, nanejvýš plachtou nebo tkaninou proti slunci a po téměř -18°C žádná kamélie nezmrzla! Dokonce vydržely téměř všechny listy a nakonec rostliny i na jaře rozkvetly, takže to zvládla i květní poupata! V podstatě bychom tomu sami nevěřili, kdybychom si to nevyzkoušeli na vlastních rostlinách. Podmínkou však zůstává nutnost celodenního zimního stínu. I v takto tuhé zimě to kamélie zvládly na jedničku. Paradoxně je pro rostliny horší třeba -10°C v březnu, než -17, -18°C v únoru."

__________________________________________________

Velikost 30-40 cm

K2,5L

Doplňkové parametry

Kategorie: Pokojové rostliny
Hmotnost: 3 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: