Mahonia aquifolium 'Apollo' (Mahonie cesmínolistá)

Kód: 38023
356 Kč 309,57 Kč bez DPH
Skladem (2 ks)

Mahonie cesmínolistá - možná už ji dobře znáte. Tato staromódní neopadavá dřevina byla dříve pěstovaná hlavně pro její atraktivní listy, které na podzim sloužily jako doplněk věnců a truhlíkových aranžmá za okny. Patří do čeledi Berberidaceae – dříšťálovité a rodu Mahonia.

Odrůda 'Apollo' je nízký, stálezelený, polokulovitý keř s tmavě zelenými, lesklými listy se zoubkatými až pichlavými okraji. Na osluněných lokalitách část listů zbarví do zářivě červené a vínové barvy. Takto zbarvené listy zjara opadají a rostlina je nahradí jinými, ale většina listů na keři zůstává po celý rok. Dřevina tvoří vzpřímené, často prutovité keře o výšce 1-2 m. Roste středně rychle a pro pěkný tvar doporučujeme každoroční řez.

V dubnu mahonie rozkvétá velkým množstvím drobných žlutých květů ve vzpřímených, krátkých, hroznovitých latách se sytou, jarně svěží vůní. Odstín žluté je velmi zářivý a rozkvetlý keř zaujme již z dálky. Po odkvětu následují elipčité, modré plody. Nejsou jedovaté, pouze mírně nebezpečné pro těhotné ženy. Dokonce se řadí mezi jedlé plody a kdysi se z nich dělalo víno nebo jejich sytě červenou šťávou dobarvovalo révové víno slabších odstínů.

Uplatní se jako samostatně stojící menší solitéry v předzahrádkách, v kombinaci s jinak olistěnými stálezelenými keři i jehličnany. Často nachází i využití v parkových výsadbách, kde se používá na velké plochy s požadavkem na celoroční olistění. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mahónie snese téměř vše, ale opravdu krásná bude ve vlhké půdě a lehkém polostínu. Pro zdraví keře je ideální celoroční zamulčování, takto pak zvládá i plné slunce, kde bude mít nejbohatší habitus. Poroste i ve stínu. Stříhání je možné po odkvětu a snáší i hluboký zmlazovací řez. Občasným přihnojením zvýšíte hustotu olistění a tím i celkovou atraktivitu keře. Půda je nejlepší mírně kyselá, hlavně propustná a vzdušná. Ale poradí i s horší půdou. Zvládá občasné přísušky a její kořeny dokonce odolaly požárům. Mráz jejím květům vůbec nevadí, může vykvést a být znovu zasypaná sněhovou peřinou. Plně mrazuvzdorná do min. -29 °C a na chráněných stanovištích vydrží až -34 °C.

Velikost 20-30 cm

K2,5L

Doplňkové parametry

Kategorie: Listnaté keře
Hmotnost: 3 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: