Cytisus scoparius 'Firefly' (Čilimník/Janovec metlatý)

Kód: 36519
219 Kč 195,54 Kč bez DPH
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Cytisus 'Firefly' je keř pocházející z čeledi bobovité. Má vzpřímený a rozložitý růst a vytváří kulovitý až polokulovitý tvar. Dorůstá výšky přibližně 1-1,5 metru a šířky 1-1,5 metru. Jeho větve jsou hustě pokryté jemnými, světle zelenými a mírně lesklými listy. Mají drobnou, kožovitou strukturu a jsou na větvích uspořádány střídavě. Jsou jednoduché a nepravidelně oválného tvaru, s celokrajným okrajem. Květy jsou žluté a vyrůstají v hustých hroznech na koncích větví. Mají charakteristický tvar motýla a jsou velmi dekorativní. Každý květ se skládá z pěti okvětních lístků, které jsou uspořádány do trojúhelníkovitého tvaru, jsou lehce zakulacené a mají jemnou, hedvábnou texturu. Kvítky jsou vysloveně atraktivní pro opylovače jako jsou včely a motýli. Rostlina kvete od května do června a květy mohou být využívány také jako řezané květiny.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Cytisus 'Firefly' je poměrně nenáročná rostlina na pěstování a dobře prospívá na slunných a suchých stanovištích. Půda by měla být dobře propustná a mírně kyselá až neutrální pH (5,5 - 7,0). Pokud je půda příliš kyselá, může být omezován růst rostliny a kvetení. Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu, která snáší sucho, není třeba ji příliš často zalévat. Při dlouhodobě suchém a horkém počasí je však třeba zajistit, aby rostlina měla dostatek vláhy.  

Vzhledem k tomu, že se jedná o rostlinu, která kvete na loňském dřevě, doporučuje se prořezávání po odkvětu koncem června nebo začátkem července, aby se zajistilo hojné kvetení i v dalších letech. Při stříhání je vhodné odstranit všechny odkvetlé větve a také části dřeva staršího než tři roky. Větve by měly být zastřihovány o 1/3 až 1/2, což podpoří tvorbu nových výhonů a květních pupenů. Pokud je keř silně značkován (viz pozn.), může být prořezán až na 10-20 cm nad zemí, čímž se podpoří tvorba nových výhonů a keř se rychleji zahustí. Je důležité stříhat rostlinu opatrně, aby se neodstranily všechny nově vytvářené pupeny a nebyla poškozena struktura rostliny. Pokud se keř v průběhu vegetačního období silně rozrostl, může být střižen také během vegetace, ale pouze mírně, aby nedošlo k poškození květních pupenů a rostlina se mohla i nadále vyvíjet.

Cytisus 'Firefly' je obecně velmi odolná rostlina vůči chorobám a škůdcům, ale může být náchylný k napadení mšicemi a roztoči. Pokud se vyskytnou, mohou být ošetřeny vhodnými pesticidy.

Keř může být rozmnožován řízkováním, a to buď v létě z polovyzrálých výhonů, nebo v zimě z dřevitých výhonů. Při řízkování je důležité použít kvalitní řezné nástroje a dezinfikovat je alkoholem nebo jiným dezinfekčním prostředkem. Výhonky by měly být nasazeny do substrátu obsahujícího písek a rašelinu a udržovány vlhké.

Pozn.: Dochází k výraznému ztloustnutí jejich větví a vytváření mnoha odumřelých dřevnatých částí. Tento stav se obvykle vyskytuje u starších rostlin, které nebyly pravidelně ošetřovány stříháním nebo řezem. Když je keř silně značkován, má tendenci se více větvit a růst na šířku, což může vést k řídkému a neestetickému vzhledu. Navíc takové keře nejsou schopné vytvářet mnoho nových pupenů a květů, což může být problematické zejména u okrasných rostlin.

Velikost 30-40 cm

Specifikace P15

Doplňkové parametry

Kategorie: Listnaté keře
Hmotnost: 2 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: