Lavandula angustifolia 'Munstead' (Levandule lékařská)

Kód: 37906
89 Kč 79,46 Kč bez DPH
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Není mnoho rostlin, které by byly natolik oblíbené jako levandule. Provází lidstvo už po celá století díky svým vlastnostem, a to hlavně pro své léčivé účinky. Nesmíme opomenout také její využití v kosmetice, potravinářství a jiných odvětvích. Levanduli je připisována celá řada magických a léčebných schopností, nemluvě o její okrasné hodnotě a také repelentních vlastnostech. Příjemně vonící silice má uklidňující účinky, proto je hojně používaná v různých druzích terapií, hlavně aromaterapii. Latinský název Lavandula je odvozen ze slova „lavare“, neboli umýt. Toto odkazuje na to, že levandule byla a stále je součástí vonných olejů přidávaných do koupele. Jak moc je levandule oblíbená je také poznat na nepřeberném množství dekorativních předmětů z různých materiálů, které na sobě nesou motiv levandulových květů nebo témata s levandulí.

Rod Lavandula patří do čeledi rostlin hluchavkovitých (Lamiaceae), obsahuje 20 až 30 druhů a stovky kultivarů. Její domovinou je Středomoří a severní Afrika, kde roste na slunných stráních v sušší, hlinito-písčité, mnohdy až kamenité půdě. Nám nejznámější druh je levandule lékařská - Lavandula angustifolia (používána také synonyma L. officinalis, vera, spica). Vytváří keříky, vysoké dle kultivaru 40-80 cm, listy zelené až šedostříbřitě plstnaté. Barva květů je dle odrůdy v odstínech modré, modrofialové, bílé a růžové.

Odrůda levandule 'Munstead' pochází z Anglie, kde byla poprvé představena v roce 1916. Pojmenování získala na počest malého panství Munstead Wood. Je to středně vzrůstná odrůda se světle modrofialovými květy na tenkých stoncích o výšce 30-45 cm. Tvoří husté a bohaté bochánky o šířce až 60 cm, přesto pocit z celého keříku je příjemně nadýchaný a vzdušný. Levandule dokáže kvést poměrně dlouho, většinou po oba měsíce letních prázdnin. Jejich květy vždy vyniknou ve větší mase, proto vysazujte třeba tři sazenice najednou.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Levandule jsou spíše suchomilné rostliny. Proto je vysazujte na slunná místa s hlinitopísčitou, dobře propustnou a na živiny spíše chudou půdou. Nejsou náročné na půdní typ, i když přednost dávají mírně vápenité zemi. Nesnáší přemokření a trvale vlhkou půdu. V našich podmínkách jsou levandule plně mrazuvzdorné (až do -27°C).

Aby rostlina brzy nezestárla tím, že zdřevnatí spodní větve a nové výhony se budou válet po zemi, každé jaro rostlinu sestříhněte na 10-15 cm loňských větví. Bude hustší a pokvete bohatěji. Po odkvětu je možné ostříhat odkvetlé stvoly a upravit tak vzhled rostliny. Často se květy stříhají ještě v létě na sušení (zavěsit do vzdušné místnosti hlavičkami dolů).

Velikost 15-20 cm

K1,5L

Doplňkové parametry

Kategorie: Trvalky, skalničky a bambusy
Hmotnost: 0.5 kg
Položka byla vyprodána…

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: