Není mnoho rostlin, které by byly natolik oblíbené jako levandule. Provází lidstvo už po celá století díky svým vlastnostem, a to hlavně pro své léčivé účinky. Nesmíme opomenout také její využití v kosmetice, potravinářství a jiných odvětvích. Levanduli je připisována celá řada magických a léčebných schopností, nemluvě o její okrasné hodnotě a také repelentních vlastnostech. Příjemně vonící silice má uklidňující účinky, proto je hojně používaná v různých druzích terapií, hlavně aromaterapii. Latinský název Lavandula je odvozen ze slova „lavare“, neboli umýt. Toto odkazuje na to, že levandule byla a stále je součástí vonných olejů přidávaných do koupele. Jak moc je levandule oblíbená je také poznat na nepřeberném množství dekorativních předmětů z různých materiálů, které na sobě nesou motiv levandulových květů nebo témata s levandulí.
Rod Lavandula patří do čeledi rostlin hluchavkovitých (Lamiaceae), obsahuje 20 až 30 druhů a stovky kultivarů. Její domovinou je Středomoří a severní Afrika, kde roste na slunných stráních v sušší, hlinito-písčité, mnohdy až kamenité půdě. Nám nejznámější druh je levandule lékařská - Lavandula angustifolia (používána také synonyma L. officinalis, vera, spica). Vytváří keříky, vysoké dle kultivaru 40-80 cm, listy zelené až šedostříbřitě plstnaté. Barva květů je dle odrůdy v odstínech modré, modrofialové, bílé a růžové.
Kultivar 'Hidcote' je jednou z nejprodávanějších levandulí. Její květy patří k nejsytější modrofialové, která se dá pěstovat. Listy jsou úzké, čárkovité, stříbřitě modrozelené. Roste hustě a kompaktně, omezená výška vzrůstu 40-60 cm z ní činí oblíbenou rostlinu do skupinek, kde nechcete vysokou trvalku, ale kompaktní keřík. Skvěle doplňuje výsadbu na venkovsky laděných zahradách a lze ji pěstovat i v nádobách, ve kterých ozdobí každé schodiště, terasu nebo balkon.