Ilex aquifolium 'Argenteomarginata' (Cesmína ostrolistá) - samice

Kód: 34709
259 Kč 231,25 Kč bez DPH
Skladem (1 ks)

Cesmína ostrolistá je jeden z nejběžnějších druhů stálezelených dřevin evropského původu, hlavně na britských ostrovech, v teplejších oblastech Německa, v severní Francii.. Prostě v pásech vlhčího podnebí s mírnými zimami, kde rostou přirozeně v lesích a remízkách. U nás se pěstují bez problémů, ale v přírodě je neuvidíte samovolně se množit, pouze výjimečně, pokud tam ptáci zanesou semena z nějaké zahrady. Odrůdy s ostřejšími listy se využívají jako přirozené bariéry proti zvěři a do účinných živých plotů.

Pestrolistá cesmína 'Argenteomarginata' je velmi nápadnou ozdobou každé zahrady. Její neopadavé, ostře zoubkaté listy jsou temně zelené uprostřed a po okrajích bohatě lemované krémově bílou barvou. Mladé listy jsou působivě purpurové a velmi lesklé. Jedná se o samičí odrůdu, která se při opylení samčí rostlinou rostoucí v dosahu opylujícího hmyzu obalí zářivě červenými nejedlými plody, které obsahují saponiny, jež se řadí mezi jedovaté.

Roste bujně a vcelku rychle, jakmile zakoření, přibližně 30-40 cm za rok. Lze snadno stříhat a jakkoli tvarovat. Jarní střih v březnu až dubnu je vhodný pro podporu růstu, letní (do konce července) je tvarovací. Větvičky jsou světle žluté. Nestříhané rostliny mohou dorůst úctyhodných rozměrů a časem postrádají listy uvnitř keře, kam se slunce nedostane. Běžná výška dospělých keřů pěstovaných ve Střední Evropě se pohybuje mezi 3 až 5 m, kdežto v zemích s mírnými zimami může dorůstat až 10 m do výšky a 5 m do šířky.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Cesmíně vyhovuje jakákoliv mírně vlhká, nevysychavá, ale dobře propustná půda, ideálně však mírně kyselá, což vyřešíte přidáním rašeliny při sázení. Cesmínám většinou nevyhovuje typický český jíl v horních vrstvách půdy, proto je lepší rostlinu vysadit o něco výše a dosypat směsí původní země a kvalitního kyselého substrátu. Naopak za jíl ve spodních vrstvách, kam se samy prokoření, budou vděčné. Vysaďte ji na slunné nebo mírně polostinné místo. Ovšem pozor na zimní slunce, nesnáší ho moc dobře. Ve stínu pěstované cesmíny ztrácejí svůj tvar. Pokud dojde k namrznutí, na jaře znovu dobře obráží. V případě na živiny chudších zemin přihnojujte třeba kompostem. Plně mrazuvzdorná do -25°C. 

Velikost 20-30 cm

K2,5L

Doplňkové parametry

Kategorie: Listnaté keře
Hmotnost: 3 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: