Cytisus decumbens (Čilimník rozložený)

Kód: 36522
189 Kč 164,35 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Pomalu až středně rostoucí plazivý keřík. Rychle se rozrůstá do šířky až kolem 1 m, do výšky rostlina doroste pouze kolem 20 cm. Roční přírůstek je 25 až 35 cm. Má tenké dlouhé poléhavé větve, sivě zelené, porostlé drobnými, po obou stranách chlupatými listy, které jsou jednoduché, zelené, 8-20 mm dlouhé, opadavé. Květy jsou motýlkovité složené z pavézy a křídel, zářivě žluté, 12-18 mm v průměru. Kvetení velmi bohaté, většinou na přelomu dubna a května. Plody jsou pukavé lusky a dozrávají v září.

Velmi efektní poléhavé keře vysazujeme v menších skupinách, nejlépe v okolí stálezelených jehličnanů, kde se zvýrazní kontrast barev květů a zároveň zajistí zimní stínění rostlin. Vhodné jako podsadba, kde pokryje větší část půdy. Je výborný pro výsadbu na svahy, skalky, terasovité plochy i jako krajinný doplněk v okolí cest a stezek.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Čilimníky jsou na půdu nenáročné, upřednostňují půdy lehké písčité až štěrkovité s kyselou reakcí. Při výsadbě proto přidáme pod rostlinu 20-50 litrů rašeliny a v těžších půdách je vhodné pod kořeny doplnit drenáž z hrubšího písku nebo štěrku, ta odvede od kořenů přebytečnou vodu. Na přítomnost vápníku v půdě obvykle reagují rostliny chlorózou - žloutnutím výhonů. Čilimníky jsou světlomilné rostliny, vyžadují během vegetace plné slunce, jinak málo kvetou a keře jsou silně prořídlé. V zimě ovšem vyžadují plné zastínění, jinak výhony často namrzají. Proto vybíráme stanoviště chráněné, s orientací na jihozápad až severozápad s přirozeným zimním stínem od okolních stromů či budov. V zimě je třeba zajistit ochranu rostlin před okusem, výhony jsou oblíbenou potravou zajíců a vysoké zvěře. Je mrazuvzdorný do -25°C.

Pokud chcete udržovat rostlinu v kompaktním a hustém tvaru, můžete ji zkrátit brzy na jaře, ale nejlépe po odkvětu asi o 1/3 až 1/2. Pokud nechcete stříhat tolik, můžete omezit stříhání jen na odstraňování uvadlých nebo poškozených větví.

Je důležité mít na paměti, že Cytisus decumbens kvete na jaře a v létě na dřívějších větvích. Pokud při stříhání příliš hluboko říznete, může to ovlivnit kvetení a omezit ho v další sezóně. Proto se doporučuje stříhat jen mírně, aby se zachoval přirozený tvar rostliny a kvetení v příštím roce.

Celkově není stříhání tohoto keříku nutné, ale může být užitečné pro udržení rostliny v požadovaném tvaru a velikosti.

Velikost 15-20 cm

Specifikace K2,5L

Doplňkové parametry

Kategorie: Listnaté keře
Hmotnost: 2 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: