Peperomia caperata 'Lilian' (Pepřinec)

Kód: 39585
199 Kč 177,68 Kč bez DPH
Skladem (4 ks)

Peperomia neboli pepřinec pochází z tropických a subtropických oblastí Jižní a Střední Ameriky, několik druhů se vyskytuje také v Africe. Jedná se o epifytické rostliny, což jsou rostliny, které rostou nejčastěji na kmenech pralesních stromů, ale vyživují se samostatně, nečerpají živiny ze svého hostitele. Peperomie často vyrůstá na hnijícím dřevě. Doposud bylo zaznamenáno více než 1500 druhů pepřince, některé druhy rostou vzpřímeně, jiné zase převisle. Patří do čeledi pepřovníkovitých, stejně jako i černý pepř. Pepromie jsou dekorativní především listem, ale najdou se i druhy se zajímavým květenstvím (jako například 'Lilien'), většinou dorůstají do výšky 10-20 cm.

Výrazným plusem je, že peperomie dokáží čistit vzduch v místnosti, odfiltrují třeba škodlivé látky používané při výrobě nábytku. Navíc jsou pěstitelsky nenáročné, nejsou škodlivé vůči vám ani domácím zvířatům a lze je pěstovat také hydroponicky. Peperomie jsou sběratelsky atraktivní rostliny a díky své nenáročnosti jsou vhodné i pro začátečníky.

Kultivar 'Lilian' se vyznačuje výrazně vrásčitými, masitými a na omak drsnými listy tmavě zelené barvy a na dlouhých, růžovočervených stvolech vykvétá opravdu tvarově nezvyklým, zelenkavým až máslově žlutým květem s voskovým vzhledem.

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Jelikož jsou peperomie ze své domoviny zvyklé žít v zastínění korun pralesních stromů, ideální umístění pro ně je místo s rozptýleným světlem či světlý polostín, neumisťujte rostlinu na přímé slunce. Při nedostatku světla mohou opadávat nebo blednout listy. Většinou jim vyhovuje pokojová teplota s vyšší vzdušnou vlhkostí (pomůže rosení) a mírná zálivka, propustný substrát by měl být stále mírně vlhký, nebo jej nechte částečně vyschnout. Přelévání způsobí uhnívání kořenů, žloutnutí a opad listů, rostlina nesmí stát ve vodě. Při výsadbě můžete použít již hotový substrát pro pokojové rostliny, který lze běžně koupit.

Od jara do podzimu, během vegetace, hnojte 1x za 2 týdny hnojivem pro pokojové rostliny. Jestli rostliny přisvěcujete i během zimy, v hnojení pokračujte beze změny. Jinak stačí přihnojovat 1x za měsíc. Hnojivo je vhodné střídat s lignohumátem.

Množení můžete provádět buď řízkováním nebo dělením trsu. Řízky zapíchněte do rašeliny smíchané s pískem, přikryjte fólií a občas zavlažte. Ovšem nejjednodušší způsob množení je pomocí lístků, které dáte zakořenit do vody. Nové rostlinky po vypuštění kořenů přesaďte do substrátu.

Jestliže se na listech začaly objevovat hnědé skvrny, nejspíše jste rostlinu umístili na přímé slunce a jde o popálení. Další možnost je zalévání tvrdou, vápenitou vodou. Voda na zálivku by měla být nejlépe dešťová nebo dostatečně odstátá kohoutková voda pokojové teploty.

Pokud se vám zdá, že rostlina neroste, zřejmě má málo světla nebo půdu bez živin. Přemístěte ji na světlejší místo nebo přesaďte do čerstvého substrátu.

Vyskytnou-li se na rostlinách škůdci (např. svilušky, háďátka apod.), postříkejte rostliny insekticidním roztokem, který běžně zakoupíte ve specializovaných prodejnách.

 

Velikost rostliny: 15 cm / 20 cm včetně květů

Průměr květináče: 12 cm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: