Dracaena marginata (Dračinec vroubený/Dracéna)

Kód: 39588
139 Kč 124,11 Kč bez DPH
Skladem (5 ks)

Dracaena marginata, česky dračinec nebo lidově dracena, je u nás oblíbená pokojová rostlina původem z Madagaskaru, zdomácněla v tropických a subtropických oblastech Afriky a Asie. Zde roste jako strom do výšky až 3 m. V našich podmínkách při pěstování v bytě dorůstá obvykle do výšky kolem 1,5 m. Většinou se setkáte s rostlinami vypěstovanými jako strom, ale existují i keřové varianty.

Jedná se pokojovou rostlinu se silnějším kmínkem, který se často větví do několika menších. Kmínek se vyznačuje jemnými vroubky, které jsou způsobeny postupným, přirozeným opadem listů. Listy jsou dlouhé, úzké, lesklé, světle zelené s karmínovým okrajem.

Dračinec je na pěstování nenáročný, hodí se do téměř každého interiéru a při dodržení jednoduchých pěstebních podmínek vám bude dlouholetým přítelem, už jen proto, že mají schopnost filtrovat škodlivé látky z ovzduší v místnosti.

 

 

 

 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Dračinec není mrazuvzdorný, proto se u nás pěstuje jako pokojová rostlina. Vyhovuje mu běžná pokojová teplota, snese i sušší vzduch. Pestrolisté odrůdy dracén ocení co nejvíce světla kvůli vybarvení listů (při nedostatku světla barvy na listech blednou a listy zelenají), nikoliv však přímé slunce (snad pouze za předpokladu, že rostlina bude mít opravdu pravidelnou a dostatečnou zálivku). Zelenolisté odrůdy můžete umístit jak na světlé místo, tak i do polostínu. Jestliže si rostlina zvykne na určitý přísun světla, už ji nepřemisťujte na místo s jinými světelnými podmínkami, mohou jí začít žloutnout a usychat listy. Nemá ráda průvan, začnou hnědnout špičky listů, opadají a nakonec uhyne celá rostlina. Pokud dracény zimujete například v zimní zahradě či jiné chladnější místnosti, teplota by neměla klesnout 15 – 18 °C.

Od jara do podzimu, ve svém vegetačním období, vyžaduje dračinec důkladnou zálivku, substrát byste měli udržovat neustále mírně vlhký. Ne však mokrý nebo přemokřený, rostlině rychle uhnívají kořeny a to pak nestačí ani přesazení do nového substrátu. Přes léto otírejte listy vlhkým hadříkem nebo provádějte rosení odstátou (nejlépe dešťovou) vodou pokojové teploty. Můžete rostlině dopřát i očistnou vlažnou sprchu. Přes zimu zálivku omezte, nenechte však substrát v květináči zcela vyschnout.

Ve vegetačním období, od jara do podzimu, hnojte 1x za 2 týdny tekutým hnojivem pro palmy. Během zimy stačí přihnojovat 1x za měsíc.

Mladé rostliny přesazujte každý rok (až dva) na jaře, starším a větším rostlinám stačí svrchní vrstvu substrátu (přesto čím více tím lépe). Jestli si nejste jisti, stačí se podívat na kořeny - pokud již příliš prorůstají odtokovými otvory ve spodní části květináče, je nejvyšší čas je na přesazení.

Dračinec lze také rozmnožovat. Na jaře řízkováním z kmínku, poté necháte řízek zakořenit na teplém místě v rašelině smíchané s pískem nebo ve vodě. Množit jej můžete také z mateřské rostliny, kdy uříznete vrcholek dračince, ten pak dáte do nádoby s vodou a trochou dřevěného uhlí a asi po třech měsících by se měly objevit kořeny. Také lze dracénu vypěstovat ze semen, ale jelikož u nás dracény nekvetou, museli byste semena zakoupit ve specializovaných obchodech. 

 

Velikost rostliny: cca 35 cm / 3 kmínky na jednom hlavním kmenu

Průměr květináče: 12 cm

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: