Švestka 'President'

Kód: 30299
389 Kč 338,26 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Prostokořenný stromek

Detailní informace

Detailní popis produktu

Velmi pozdní odrůda pološvestky vyšlechtěna v Anglii jako náhodný semenáč. Růst je spíše slabší, koruna polovzpřímená. Plodnost je brzká, velká, někdy střídavá. Plody švestky President jsou velké, po odstranění ojínění je barva fialová. Dužnina je žlutavě zelená, středně tuhá, středně až velmi šťavnatá, chuťově dobrá. Plody dozrávají od 7. do 21. října. Jedná se o velmi starou odrůdu, která neklade velké nároky na řez stromu, je však náročná na výběr stanoviště vyžaduje chráněná stanoviště, úrodné půdy dostatečně zásobené živinami. U této odrůdy se musí dbát na správnou zralost plodů, pokud plody zůstanou příliš dlouho na stromě a přezrají, dužnina se rozpadne a ztratí jakoukoli chuť. Odrůda je cizosprašná, proto potřebuje opylovače. Vhodnými jsou například Stanley, Althanova, Oulinská, Hanita, Čačanská Lepotica.

Nejvhodnější termín výsadby švestek President je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerové stromy můžeme sázet během celé sezóny. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny, a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací žlábek, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.

Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout tak, že odstraníme nadbytečné výhony, ponechané výhony zakrátíme o 1/3, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.

Proti škůdcům u peckovin, proti pilatce švestkové při ukončení květu chráníme přípravky Calipso nebo Mospilan v době zamodrávání švestek. Proti mšicím použijeme v případě náletu po celý rok přípravek Pirimor dle návodu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: