Lavandula angustifolia 'Dwarf Blue' (Levandule lékařská)

Kód: 37900
89 Kč 79,46 Kč bez DPH
Skladem (>5 ks)

Není mnoho rostlin, které by byly natolik oblíbené jako levandule. Provází lidstvo už po celá století díky svým vlastnostem, a to hlavně pro své léčivé účinky. Nesmíme opomenout také její využití v kosmetice, potravinářství a jiných odvětvích. Levanduli je připisována celá řada magických a léčebných schopností, nemluvě o její okrasné hodnotě a také repelentních vlastnostech. Příjemně vonící silice má uklidňující účinky, proto je hojně používaná v různých druzích terapií, hlavně aromaterapii. Latinský název Lavandula je odvozen ze slova „lavare“, neboli umýt. Toto odkazuje na to, že levandule byla a stále je součástí vonných olejů přidávaných do koupele. Jak moc je levandule oblíbená je také poznat na nepřeberném množství dekorativních předmětů z různých materiálů, které na sobě nesou motiv levandulových květů nebo témata s levandulí.

Rod Lavandula patří do čeledi rostlin hluchavkovitých (Lamiaceae), obsahuje 20 až 30 druhů a stovky kultivarů. Její domovinou je Středomoří a severní Afrika, kde roste na slunných stráních v sušší, hlinito-písčité, mnohdy až kamenité půdě. Nám nejznámější druh je levandule lékařská - Lavandula angustifolia (používána také synonyma L. officinalis, vera, spica). Vytváří keříky, vysoké dle kultivaru 40-80 cm, listy zelené až šedostříbřitě plstnaté. Barva květů je dle odrůdy v odstínech modré, modrofialové, bílé a růžové.

Levandule úzkolistá 'Dwarf Blue' je kompaktnější kultivar, dorůstající do výšky cca 30 cm s kratšími zelenými listy a světle fialovomodrými květy, které se objevují od července do srpna. Je velmi aromatická, přitahuje včely a motýly. Levandule můžete pěstovat na skalce, v záhonu nebo v nádobách. Velmi pěkně a přirozeně vypadá v zahradách venkovského stylu. Krásná je také jako sušená dekorace.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Levandule jsou spíše suchomilné rostliny. Proto je vysazujte na slunná místa s hlinitopísčitou, dobře propustnou a na živiny spíše chudou půdou. Nejsou náročné na půdní typ, i když přednost dávají mírně vápenité zemi. Nesnáší přemokření a trvale vlhkou půdu. V našich podmínkách jsou levandule plně mrazuvzdorné (až do -27°C).

Aby rostlina brzy nezestárla tím, že zdřevnatí spodní větve a nové výhony se budou válet po zemi, každé jaro rostlinu sestříhněte na 10-15 cm loňských větví. Bude hustší a pokvete bohatěji. Po odkvětu je možné ostříhat odkvetlé stvoly a upravit tak vzhled rostliny. Často se květy stříhají ještě v létě na sušení (zavěsit do vzdušné místnosti hlavičkami dolů).

Velikost 10-15 cm

K1,5L

Doplňkové parametry

Kategorie: Trvalky a bambusy
Hmotnost: 0.5 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: